T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KİLİS / MERKEZ - Gülten ve Ömer Ünlükahraman Anaokulu

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİNE YÖNELİK ÇEVRİMİÇİ DEĞERLER EĞİTİMİ VİDEO EĞİTİMLERİ

´Ethical Values For Preschool Children´ ´ Okul Öncesi Çocukları İçin Etik Değerler´ İsimli Erasmus+ Projesi kapsamında projemizin 4.cü ve son çıktısı olan Okul Öncesi Öğretmenleri ve Ebeveynleri için çevrimiçi Değerler Eğitimi Video Eğitimleri hazırlanmıştır. 

EĞİTİM: OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARINA DEĞERLER NASIL EĞİTİMİ NASIL VERİLMELİDİR?

                                                       

Feragat

 

Bu araştırmadaki bilgiler tamamen ve sadece genel eğitim amaçlıdır. Bilgiler güncel ve doğru bir şekilde tutulmaya gayret edilmiştir fakat bu bilgilerin tamlığı, doğruluğu, güvenirliliği, uygunluğu ya da geçerliliği ile ilgili herhangi bir garanti verilemez. Bu bilgilere güvenmek ile ilgili risk tamamen kişinin kendisine aittir. Hiç bir durumda sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp veya zarar, dolaylı veya buna bağlı kayıp veya zarar ya da bu el kitabının kullanımı ile bağlantılı veri kaybından kaynaklanan herhangi bir kayıp veya zarardan sorumlu tutulamayız. 

 

 

Telif Hakkı

 

Bu sitedeki materyaller, metin ve görseller dahil olmak üzere, telif hakkı ile korunmaktadır.

Ticari olmayan kişisel kullanımlarınız hariç, hiçbir şekilde kopyalanamaz, yeniden üretilemez, yeniden basılamaz, yüklenemez, başkasına gönderilemez, yayımlanamaz ve iletilemez. Materyallerin diğer kullanımları için telif hakkı sahibinin önceden yazılı izni alınmalıdır. Bu sitenin veya alt-alanlarının hiçbir bölümü herhangi bir ticari amaçla dağıtılamaz veya çoğaltılamaz. 

 

OKUL ÖNCESİ ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARA DEĞERLERİ TANITMAK

Ders Tanımı

Değerleri okul öncesi çocuklarına tanıtmak her eğitimin en önemli faaliyetlerden biridir. Bu çevrimiçi eğitim ‘Okul Öncesi Çocuklar İçin Etik Değerler’ isimli Erasmus+ projesi kapsamında oluşturulan Okul Öncesi Çocuklar İçin Değerler Kitapçığı’na dayalı olarak hazırlanmıştır. Online eğitim küçük çocukların sorumluluk, saygı, neyin doğru ve neyin yanlış olduğu, kendine güven, nezaket, diğer insanlara yardım etme, işbirliği, dostluk, hayal gücü, dürüstlük, sevgi, şükran vb değerleri geliştirmesine yardımcı olabilecek somut etkinlikleri temsil eder. Video sunumu ve kitapçık anaokulu öğretmenleri ve ebeveynlere  çocuklarda kişilik oluşturmalarında  ve çocuklara tüm hayatlarını destekleyecek temel değerleri kazandırmalarında yardımcı olabilir.

Bu eğitim Slovenya-Ljubljana’daki La Petite Akademi ve Angela´s Kindergarten Anaokulları ve Türkiye / Kilis’teki Gülten ve Ömer Ünlükahraman Anaokulu’nda uygulanan ahlaki eğitimin örneklerini göstermektedir ve Gülten içinde ömer ünlükahraman anaokulu, Kilis, Türkiye. Her anaokulundaki etkinlikler (El Kitabında olduğu gibi) dört grupta kategorize edilir:

1.      Kendine Karşı İlişkiler:

• Hijyen – Elleri yıkamak ve mendil kullanmak

•‘Başka Ben Yok’ isimli oyun ile özgüven geliştirmek

• Çocukları okumayla tanıştırmak,

• Müzik ve dans

• Şarkılar

• Sessizlik oyunu

• Hat (Hat üzerinde hareket etme ve dans etme)

• Duyusal yol

•Pinokyo

2.      Başkalarına Karşı İlişkiler,

• Atıştırmalıklar ikram etmek,

• Masa hazırlama,

• Öğle yemeği servis etmek,

• Bir şarkı ile öğle yemeğinden önce sakinleştirme,

• Öğle yemeğinden sonra temizlik yapmak,

• Küçük çocuklara giyinmede yardım etme,

• Küçük çocuklara yardım etme (Üstllerine battaniye örtmek)

• Dinlenmeden Önce Okuma,

• Kibar ifadeler

• Doğruyu Alkışla !

• Saygılı çocuk

• Seni seviyorum

• Sıra Olalım.

3.      Nesnelere Karşı İlişkiler

• Pencereleri Temizleme,

• Zıtlık Kartları,

•Bir sandalye veya bir masayı taşıma.

4.      Çevreye Karşı İlişkiler

• Demet hazırlanması,

• Bitkileri sulamak

• Saksı bitkileri yetiştirmesi

• Ekim

• Çöpleri ayrıştırma,

• Hayvanlarla ( Bir köpekle) ilgilenme -

Sonunda değerler günlük yaşamda dahil gösterir anaokulunda bir çocuğun bütün gün bir görüntü vardır: tablolar, diğer çocuklarla iyi ilişkiler temizlik, sabah tebrik kahvaltı hazırlarken, öğle yemeği sırasında görgü teşvik, Öğretmenlerin vb hayvanların, çevre bakımı, diğer çocuklara yardım ve veliler model ve onların tutum ve çocuklar, diğer insanlara ve çevreye karşı ilişkiler günlük çocuklara bu değerleri iletir.

Okulöncesi öğretmenleri ve veliler tam video eğitim çalışma ya da ayrıntılı olarak tek tek parçaları incelemek ve daha büyük açıklama almak için El Kitabının bir göz atabilirsiniz. Bu şekilde aşağıdaki yeterlilikleri geliştirecek:

• ebeveynler ve öğretmenler değerlere çocukları tanıtmak hangi sayısız günlük fırsatlar tanışıklık.

• anaokulu ve evde günlük çalışma ve yaşam faaliyetlerinin kullanımı.

• Çocuklarla iletişim ve işbirliği yolu.

• Gerekli malzemeleri hazırlanması etik faaliyetleri ile çocukları hakkında bilgi verir.

• Günlük yaşamda ahlaki gelişim tanıtılması.

Bu online eğitim veliler ve okul öncesi öğretmenleri için tasarlanmıştır ancak çocuklar en çok yarar sağlayacak olanlardır. Biz de proje politika yapıcıların ve bulgularının bazı anaokulları için müfredata dahil edilmesi düşünülmektedir olacağını umuyoruz.

Çocukların ahlaki gelişim nedenle sertifikalar için karar vermedi çok zor da acil ama görünüyor. Diğerleri zaten tüm açıklanan faaliyetleri gerçekleştirmek ve aynı zamanda başkalarını kullanabilirsiniz Bazı ebeveynler ve okul öncesi öğretmenleri çocukları faaliyetlerinin sadece bazı eğitiminde tanıtacak. onlar bize gönderin ve biz el kitabında ve / veya çevrimiçi eğitim onları içerdiğini izin verirse biz mutlu olurdu. Biz mümkün olduğu kadar çok katkı almak ve böylece projemizi zenginleştirmek diliyorum.

MALA AKADEMIJA

1.      KENDİNE KARŞI İLİŞKİLER

Temizlik

İlk bakışta hijyen değerlerini geliştirmek nasıl oldukça açık olmayabilir. Ancak bu etkinlik onların sorumluluk, çocuk bağımsızlık ve kendine güven çok yönlü bir etkiye sahip ve kendileri için bakabileceğiniz. Ayrıca kendi hareketlerini koordine alışmak hijyen çocuklarla ilgili öğrenerek, onlar düzen, bağımsızlık ve kültürel alışkanlıkları için duygu, konsantrasyon geliştirmek.

Lavabo, sabun, havlu ve ayna: malzemelerin sadece bir çift ellerini yıkamak öğrenmek için gereklidir. Biz anaokulları ve evde bu şeyler var. sessizce nasıl ellerini yıkamak için çocuklara talimat zamanı: Her iki okul öncesi öğretmenleri yanı sıra veliler sık sık eksikliği bir şey daha gerekiyor. fotoğrafın kız biraz iki yıldan daha eski olduğunu ve zarif o ellerini yıkar nasıl iyice ve görmek hoş.

Nasıl bir mendil kullanmak için çocuklara öğretmek istiyorsanız kağıt doku ve bir çöp olan bir kutu gereklidir. videoda bir çocuk iki yaşında ve o burnunun üzerindeki mendili koymak zorunda olduğunu bilir, o (o mümkün olduğunca çok) darbe çalışır ve o mendili kullandıktan sonra çöp atılan gerektiğini de farkında . o atar önce dikkatle çöplüğüne doğru parçasını seçer. O da dokular ile kutusu duvara yerleştirilmesi gerektiğini bilir.

Biz çocuklara öğretmek, çünkü saçlarını tarak vb duş kullanmak ve nasıl onların yüz, dişler, bacaklar, yıkamak için nasıl kişisel hijyen öğrenmek için başka egzersizler de vardır.

 

 

 

 

 

 

 

Müzik ve dans

Çocuklar erken o dinlemek ve müzik ile hareket ne kadar hoş farkına varır. Bu şekilde onlar özgüven kazandırmak ve hayal gücünü geliştirmek. başkaları ile dans ederken diğer çocuklara yönelik sorumluluğunu geliştirmek.

Bizim video çeşitli aktiviteler katıldı: anaokulu öğretmeni, bir enstrüman (akordeon), bazı düğmelere basmak için çocukları davet gösteren bazı müzik çalar ve dans etmeye çocukları davet ediyor. Bu şekilde çocuklar da yeni şarkıları öğrenmek ve kelime haznesini geliştirmek.

 

 

2.      BAŞKALARINA KARŞI İLİŞKİLER

Küçük Çocuklara Yardım ve Dinlenmeden Önce Okuma

Gerisi temel fizyolojik ihtiyaçlarını, çocukların sakin yardımcı olur ve beyin bağlantıları güçlendirir aittir. Aynı zamanda önemli değerler geliştirir: çocuklar kendi ihtiyaçları ve başkalarının ihtiyaçlarına karşı duyarlı olması ve dinlenme ihtiyacı olanlar doğru işbirliği, hoşgörü ve saygıyı geliştirmeyi öğrenirler. Anaokulları ve evde doğanın hikayeleri, keyifli müzik veya sesleri dinlerken ile dinlenme bağlamak mümkündür. Çocuklar onların arkadaşları onların yerine yatak koymak ile birlikte battaniye katlamak ve çünkü aynı zamanda bir dinlenmeden sonra diğer çocuklara yardım için fırsat var. Bu şekilde onlar küçük çocukların ihtiyaçlarını algıladıkları ve özgüven kazanır.

Çocuklar yürüyüşe ya da oyun alanına gitmek için hazır olsun Okulöncesi öğretmenleri vestiyer benzer faaliyetlerin geliştirilmesi imkanı var. Öğretmenler onlar vb genç olanlar için beklemesi gereken büyük çocuklar için açıklayabilirim, onlar yardım için teşekkür etmek genç olanlar öğretebilir, onlar genç olanlar yardımcı olmak için eski çocuk teşvik edebilir, çocuk elbise ve kendileri ayakkabıları koymak izin vermelisiniz ayrıca ebeveynler acele etmezsek çocuklara öğretmek için fırsat çok şey var.

 

 

Daha Küçük Bir Çocukla İlgilenmek

 

3 ve 6 yaş arası çocuklar küçük çocuklar dikkat çekmek ve böylece sorumlu olduklarını ve yardımcı olmak ister kanıtlamak ister. Çocuklar genç olanlar onlar kullanışlı ve sempatik olduğunu hissediyorum böylece onların ayakkabıları koymak ve, düğme kadar onların ceket için, elbise yardımcı olur. Daha büyük çocuklar bazen yardımcı olmak için teşvik edilmelidir. Biz, elle eski çocuk almak ceketini koymak ve diyemeyiz genç birine onu yol açabilir: "Bakın, o henüz elbise olamaz. Ona yardım misiniz "çocuk tamamlandığında:" Sen büyük yardımı olmuştur, teşekkür ederim. Muhtemelen, iyi hissediyorsun, değil mi? "

 

Eski grup çocuklar bazen genç olanlar ve yardımı ile sınıfta gidebilirsiniz. Bu çocukların daha fazla çalışma için cesaret anlamına gelir çünkü yardım etmeye hazır olan tüm çocuklar övdü gerekmektedir.

 

Başka Ben Yok

Dört beş yaş arası çocuklar bu etkinliği gerçekleştirmek istiyorum. Onun amacı, özellikleri farkında ve toplumda kendi yeri vardır kendine güvenen bireyler yetiştirmektir. Öğretmen diyor ki: "Biz, farklı özelliklere sahiptir. sipariş benzersiz özelliklerinizi hatırlamak ve arkadaşlarından farklı olduğunu da özelliklerinden biri anlatmak için, aynaya bir göz atın lütfen. Bu özellik göz rengi, saç rengi, gülümseyen stil, giysi veya ayakkabı, duygularınız ya şimdi yapabileceğiniz bir şey olabilir. "

 

 

3.      ÇEVREYE KARŞI İLİŞKİLER

 

Çöpleri ayrıştırma

Çöp sıralama saygı, özen ve sorumluluk gibi değerleri iletmek için yardımcı olur. Biz yazı ile 5 Schiphhol (kağıt, biyolojik atıklar, ambalaj, cam, artık çöp) ve resimleri ihtiyacımız var. Biz faaliyeti birkaç kez tekrarlayın. Anaokulu öğretmeni çocuklara çöp birkaç çeşit (boş plastik şişe, kağıt, bez parçası) göstermek ve sağ çöplüğüne çöp koymak için onlara sorabilirsiniz. O / o etkinliği genç olanlar öğretmek veya çöp sıralamak için onlara yardım büyük çocuk ekleyebileceğiniz.

Bu egzersiz, yeryüzünde hakkında konuşma doğayı koruyarak büyütülebilir, temizlik bayanlar götürmek zaman çöp ile ne olur. Çocuklar montaj merkezine uzak çöp götüren bir kamyon izlemek istiyor. Bu tema üzerinde kitap vardır. Çocuklar aynı zamanda, örneğin, bir şey oldukça yeni yapmak mümkün olduğunu söyledi edilebilir tuvalet kağıdı ruloları gelen kelebekler ve hayvanlar.

 

 

Hayvanların bakımı

hayvanlar gibi çocukların bu nedenle bazı anaokulları tüm çocuklarla çok popüler bir tedavi köpek var. Bir hayvan çocuk bakımı başkalarına ve sorumluluk bakımı, işbirliği, saygı duygularını geliştirmek. Köpek (ve onun sahibi) Çocukların çevresinde davranmaya ve uygun sertifikalara sahip olmalıdır nasıl eğitilmelidir. Ayrıca diğer malzemeler, örneğin gerekli olan Gıda, su, vitaminler, fırça, rehber halat ve diğer pek çok şey. Çocuklar beslenme ve köpek fırçalama zevk ve hileler nasıl gerçekleştireceğini izlemek ister. Çocukların beslemek ve köpek fırça önce, onun sahibi öncelikle köpek doğru nasıl davranması gerektiğini açıklamak zorundadır. Bir çocuk köpek korkuyor ise (gerekirse mesafeden), o / o sadece sahibi diğer çocukların yaptığı köpek ve hangi davranır nasıl izleyebilirsiniz. Çocuklar da yürüyüşe köpek almak istiyorum. Sonunda onlar bir sepet içine köpek için gereken her şeyi koymak istenir.

 

 

4.      NESNELERE KARŞI İLİŞKİLER

Pencereleri Temizleme

 

Çocuklar sadece iki yaşında bile pencereleri temizlemek ister. Bu şekilde onlar kendi öğretmeni veya anneleri yardımcı olabilir onlar yaşlı insanların hareketlerini tekrar eğer, çevre vs. Çocuklar gurur bakımı, işbirliği, yardım, saygı, bağımsızlık gibi değerler ile tanışmak. Öğretmen temizlemek için nasıl çocuk gösterir (ve sessizce çocuk ve ilgi ile onu gözlemler) ve daha sonra o / o temizlik işlemi tekrarlar. Bu faaliyetin gibi çocuk ve her zaman pencereleri temizlemek istiyorum gönüllülerin bol vardır.

 

 

Zıtlık Kartları

Bu etkinlik çocukların (en fazla üç yaş) nasıl nasıl itaat nasıl çevreye dikkat, gösteri sevgi, adalet ve hoşgörü almak neyin doğru ve neyin yanlış olduğunu, saygılı, kibar, sorumlu olduğu öğretir. Biz nasıl kendileri ve çevreleri özen ve toplumda ve kişisel yaşamda dikkat edilmesi gereken belirli kurallar vardır ki çocuklar haberdar etmek nasıl bir toplumda, iyi davranmaya çocuklara öğretmek. Biz masada veya halı üzerinde koymak zıtlıkların kartları gerekir. öğretmen veya veliler bir araya kartları izle. Öğretmen ilk kartı gösterir ve gördüğü şeyden bir çocuk sorar. o tarif edemez, onlar birlikte kart tanımlamak deneyin: örneğin Ben bir muz soyma iki erkek görüyorum. Çocuklardan biri katta kabuğu atar. Yaşlı bir bayan tarafından gelir. O kabuğu ve düşme üzerinde adımları. Öğretmen sorar: "Sen o katta soyma attı bu çocuk sorumlu davranmış düşünüyor musunuz" çocuk diyor ki: "Hayır" "diye başka bir şekilde ne yapabileceğini" "Şimdi bu karta bakalım?. yaptığı şey bu kartta evlat? "" O çöplüğüne soyma attı. "Çocukların daha sonra kartların geri kalanı bakmak ve hayatın farklı durumlarda nasıl davranması gerektiğini gösteren uygun bir kart bulmak.

 

 

 

ANGELİN VRTEC

 

1. KENDİNE KARŞI İLİŞKİLER

 

SESSİZLİK OYUNU

O kucağında bir bebek uyku ile bir anne bir araya geldi Maria Montessori bir gün sessizlik gücünü keşfetti. o sınıfa bebeği sürebilir Maria sordu. O bebeğin sessizliği dokunduğu ve onun çocukları ile bu duyguyu paylaşmak istedim. O da, bebek gibi sessiz olmalı onlar sessizce nefes önerdi? Çocukların sessiz ve onu gözlendi. Genellikle duymamış olan saatin tik duyabiliyordu. Bu alışılmadık bir sessizlik andı. İyi bir fikir her gün bir sessizliğe oluşturmaya çalışın ki onu vurdu. O böyle sessizlik deneyimli, çocukların ruhsal, her zaman takviye fark ettim.

Neden sessizlik oyunu?

Kalıcı gürültü insanlar, sinirli tatminsiz, şaşkın ve hatta uykusuz yapabilirsiniz. Hepimiz barış ve dinlenme gerekir. Maria Montessori gürültüye farkındalık ve duyarlılık üst düzey dünyanın daha ince algı yardımcı olduğunu söylüyor. sessizlik oyunu kendileri kendilerini ve gürültü yapmak gürültü, çevrelerindeki gürültüye dikkat çocuklara yardımcı olur. Sessizlik oyun kendini kontrol gerektirir; eller, bacaklar, ağız, beyinlerinin kontrolü ... Kontrol özgüven ve bağımsızlık duyguları oluşturur. Sessizlik konsantrasyon ve öz-disiplin destekler. Biz güçlü bir iradeye sahip olması gerekir oldukça sessiz kalmayı, kendimizin farkında olmak ve hareketlerini koordine etmelidir. sessizlik oyunu topluluk oluşturmak için yardımcı olur.

Nasıl sessizlik oyunu gerçekleştirmek için? Sessizlik oyun için hazırlamak için gereklidir. Biz ilk o zaman, yavaş yavaş sakin gerektiğini dile hala sessiz ile onlara kendi vücudunu kontrol ve sessiz bir daire oluşturur ya da oturup çocukları diyoruz. sessizlik sırasında ... sesleri dinlemek, onları okşamak, bir şey geçmek biz daha yaratıcı bir şey, oyun gösterebilir, daha iyi çocuk sessizlik oyununda işbirliği yapmak. hissettiğimiz ya da sessizlik yeterli olduğunu fark ettiğinizde, biz derin bir serinletici bir nefes, gülümseme ve oyun sona erer söylemek alır. Sonunda biz onlar gidebilirsiniz birbiri ardına çocuk diyoruz ...

sessizlik egzersizleri tekrarlayarak yavaş yavaş elde edilir. Biz sessizlik öğretmenler veya velilere ama çocuklara hizmet etmez farkında olmalıdır. Maria Montessori söylüyor kendileri üzerinde bu zaferi gibi ve onlar bile mutlu olduklarını çocukların sessizlik oyun sırasında yeni ya da özel duymak bir şey.

 

 

HAT (HAT ÜZERİNDE HAREKET ETME VE DANS ETME)

Maria Montessori çocukların kaldırım kenarında veya düşük duvarlarda yürümek gibi olduğunu fark ettim. Biz katta elips şeklinde bir çizgi sopa - çok dar olmamalıdır. Çocuklar çizgi şarkı üzerinde taşımak veya müzik dinlemek. Hareketli Biz farklı engeller veya araçlar hangi onlar (bir ip, bir tahta, yumuşak topraklama, bir gövde, yaprak, örneğin ...) yürümek on line koyabilirsiniz vb dörtnala, atlama, parmak ucunda yürümek çalışan, yürüyen, yürüyen oluşur.

Bir grup içinde dans çocuklar hareket becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur ve diğer çocuklarla saygılı relationsships onları nitelendirir. Öğretmen, hareket yürümek, dans ve çocuklar bu hareketleri tekrarlamak nasıl çocuklara göstermek gerekir. Öğretmen ayrıca müzik dinlerken kendilerini ifade çocukları bırakabilirsiniz. Bu sayede çocukların hareketli daha rafine daha koordineli ve hareketler olur, daha fazla vücutlarının farkında. Çocuk konsantrasyon, kendini kontrol ve öz-disiplini. Farklı müzik hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştirir. diğerlerini göz önüne alındığında ve gruba adapte toplum için çocukların duygularını geliştirir. Onlar kendi şekilde kendilerini ifade diğer çocuklara takdir öğrenirler.

 

 

 

 

Duyusal Yol

Okul öncesi çocuklar duyular yoluyla duyuların ve öğrenme aktif geliştirme deneyimi. Bu gelişme hareketi tarafından teşvik edilmektedir. 2.5 yaşındaki çocuklar itibaren iyileştirmek ve bu nedenle Maria Montessori de on line yürüyen günlük egzersizler arasında tanıtıldı kendi hareketini kontrol etmek nasıl uygulama gerekir. Öğretmen farklı çocukların (en doğal) malzemeler için hazırlar ve bir daire içinde yere koyar. Biz (eklenebilir ancak diğerleri) mısır, saman, taş, koni, ahşap, yün, su gibi malzemeler öneririz.

Onlar on line konur malzemeleri ve / veya şeyleri hissediyorum böylece Çocuklar ayakkabılarını çıkar. Öğretmen sessizce on line yürümek nasıl çocuklar (o ayakkabılarını çıkarıp koyar ve bir daire yapar) gösterir. Sonra yürümeye başlayın adıyla her çocuk çağırır. Çocuklar sessizce duyusal yolda yürümek ya da sessiz müzik dinlemek. Bunlar sürece istedikleri gibi yürüyebilir.

Bu egzersizler çocuk alanı, denge ve zarif hareketin yönünü geliştirmek için, kendi bedenini kontrol etmeye yardımcı. onlar konsantrasyon, öz disiplin artırmak yanında, hazırlamak ve dinleme için onları eğitmek. bitti hareketli biz on line yürüyen tartışmak. Çocuklar kendi deneyimlerini, duygularını ifade eder. Onlar malzemeler üzerinde yürümek için hoş ve olmayan hangilerinin söyle.

 

 

2. BAŞKALARIYLA OLAN İLİŞKİLER

 

Atıştırmalıklar İkram Etme

öğretim yılı başında öğretmen ilk aperatifler kendisi / kendisi vermektedir. O önlük üzerine koyar ve her çocuğa bir içki, meyve sunar ... O kibar ifadeler kullanır: »İşte sen« cevap çocukları teşvik: »Eğer« ederiz.

Birkaç gün sonra öğretmen aperatifler bir çocuk ister. Ertesi gün başka bir çocuk atıştırmalıklar sunmaktadır.

Çocuklar olumlu bir özeleştiri, sosyal becerilerini geliştirmek ve diğer insanların ihtiyaçlarına farkına varır. kendileri için, yardım, nezaket ve dostluk bakım, başkaları için bakım, sorumluluk: Bu aktivite aşağıdaki değerleri teşvik eder.

 

 

 

Masayı Hazırlama

Çocuklar kendi öğle yemeği için masa hazırlamak ve / veya bazı çocuklar tüm çocuklar için tabloları hazırlayabilir. Bu etkinlik sorumluluk, yardım, nezaket, dostluk değerlerini teşvik eder. Çocuklar olumlu bir özeleştiri, konsantrasyon ve sosyal becerilerini geliştirmek.

Öğle yemeği için tablolar hazırlamak çocuklar, ellerini yıkamak kendi önlük koymak ve tepsileri alır. Onlar hazırlamak ve böylece hazırlamak kaç kapakları öğrenmek masalarında sandalye saymak. İlk başta onlar plakaları getirmek ve her çocuk için masaya bir koydu. Sonra, plakalar yanında sağda bir kaşık ve solda bir çatal peçeteler de bardak getirmek ve koydu.

Noel veya Paskalya sırasında ve tablolar daha dekore edilebilir doğum günü kutlamaları için.

 

 

 

Kibar İfadeler

Nezaket ve saygı sosyal davranış önemli parçalarıdır. onlar kendi ihtiyaçlarını ifade hangi ile hiçbir beceri ya da dil var çünkü birçok çocuk yaramaz olabilir ama zorluk istemiyorum. nezaket ve saygı Egzersizler onlara davranması ve onların davranışları için sorumluluk kabul etmelerini güçlendirmek için nasıl bir model vermek.

Yetişkinler kibar düşünün ve her zaman saygı var. Biz modelleri ve en güzel örnekleri olmak zorunda. Biz çünkü bu şekilde, dünya daha iyi olur ve biz barış için çalışıyoruz bizim hayatımızın bir kural olarak nezaket ve saygı kabul gerçekten önemlidir. Bu bize çok önemli değişikliklerden gerektirir. Biz her zaman onlar bizi izleyebilir veya değilse bizim eylemler diğer insanlarla bağlandığından emin akılda tutmak gerekir.

Her kültür nezaket ve saygı ile bağlı kendi alışkanlıkları vardır. Çocuklar yakında bu nedenle onlar yaşadıkları toplumda uygun ve uygun ne olduğunu bilmek gerekir bu kültürün bir parçası haline gelir. Nezaket ve saygı kültürünü korumak ve farklı kültürlerin karşı karşıya sağlarlar.

2.5 ila 6 yaş arası çocuklar iyi alışkanlıkları öğrenme konusunda duyarlıdır. Maria Montessori çocukların sağ ve hassas bir şekilde bir şeyler yapmak gerektiğini hissediyorum bu sefer olduğunu iddia ediyor.

Çocuklar nazik ve dost olmak için doğal dileğim var. Ebeveynler ve öğretmenler bir model olma yoluyla ve bu doğal yönelimi güçlendirerek bu ihtiyacı nasıl destek ararlar. Çocukların çevreleriyle özenli gözlem başkalarını kabul ederken bazı faaliyetler, ortaya konulmalıdır. Bütün bu zamanlar barışsever vatandaşlar olacak çocuklara hazırlar. Maria Montessori gerçek hayatta dışarı (özür dilemek için, selamlamak için vb oynamak için başkalarını davet öğretim çocuklar) bu tür faaliyetleri gerçekleştirmek olduğunu göstermektedir. Örneğin. Bir çocuk bir patlama ile kapıyı kapatır biz deme: Bu şekilde bunu yapmak gerekir, ne: kapıyı patlama söylemiştim var kaç kere ... Biz o an çocuğu çözmezse bu acı, çünkü onun / onun onuru. Çocuğu utandırmak için iyi değildir. Ancak biz daha sonra söyleyebiliriz: Ben kapatın veya kapıyı açmak nasıl size göstermek için gidiyorum. Ya da: Biz daire içinde oturan ve biz biz selamlıyorum nasıl size göstermek için gidiyorum merhaba ile selamlıyorum birini, Günaydın vb selamlıyorum ne anlama geldiğini hakkında konuşuyoruz ...

onların ihtiyaçlarını ifade böylece çocukların beceri ve kelime ile donatılmış olmalıdır. Bu egzersizler bunları davranış sorumluluğunu kabul etmek onların davranış ve bilgi için bir model vermek. Bu sayede çocukların kendilerine ve başkalarına karşı onurlu yaşamayı öğrenmek ve onların doğal özelliklerini geliştirmek: iyilik, empati ve sevgi.

 

 

3. ÇEVREYE KARŞI İLİŞKİLER

Çiçekler  (Temizleme, sulama vb)

Bitkilerin bakımı öğretmen tarafından sunulmaktadır çeşitli aktiviteler içermektedir. Çocukların gerekli bilgi birikiminin olması, sınıfta ya da bahçede bitkilerin bakmak başlayabilirsiniz. Bu ortam, işbirliği, yardım ve sorumluluk çocuk bakımı gelişmesine yardımcı olur.

Ekim: Biz her şeyden önce gerekli araçları hazırlamak (çiçek yatak / Tencere, çapa, tohum ve sulama can). Biz toprak kadar çapa. Elimizde bazı tohum alıp toprağa eşit koydu. Biz çapa ile tohum kapağı ve onlara su.

Dikim: Biz gerekli tüm araçları (çiçek yatak / Tencere, çapa, bir bitki, bir sulama can) hazırlar. Biz toprağı çapa ve tek bir yerde bir delik açın. Dikkatle bitki alıp deliğe koydu. Bu toprak olan bitkinin kökleri kapsar. Biz bitki su.

Sulama: Biz gerekli tüm araçları hazırlamak (çiçek yatak / tencere, bir sulama can). Biz bitki sulama ihtiyacı olmadığını görmek için ilk kontrol edin: bizim parmakları ile toprak hissediyorum ve ıslak ya da kuru olup olmadığını görmek. kuru ise, onu sulamak.

hasat getirmek: Biz gerekli tüm araçları (çiçek yatak / saksı bitkileri, makas, bir sepet ya da kabı) hazırlar. Biz hasat için yeterli olgunlaşmış bazı meyveler olup olmadığını kontrol edin. Biz gerektiği gibi makas ya da değil, kullanarak, meyve hasat ve sepete koyun. Biz (aperatifler vb çay, havuç ve çilek yapma) çocuklarla birlikte bizim aperatif ya da öğle yemeği hazırlamak için bunları kullanmak eğer iyi olurdu.

Bitkilerin bakımı (yaprakları yan yatan): Biz gerekli tüm araçları (tırmık, süpürge, faraş ve el arabası) hazırlar. Biz yere yaprakları vardır bir yer bulmak. Biz yan yatan ya da bir yığın yaprakları süpürme başlar. Biz dustpan yaprakları koymak ve el arabası koydu. Daha önce hazırlanan bir yerde el arabası boşaltın.

Bitkilerin bakımı (kesme): Biz tüm gerekli araçları (makas, el arabası, süpürge ve faraş) hazırlar. Biz kırparak gereken bir çalı bulabilirsiniz. Biz makasla uzun dalları kesmek. Sonunda dalları süpürüp ve el arabası koydu.

 

 

 

 

 

4.NESNELERE KARŞI İLİŞKİLER

 

Bir Sandalye Ya da Masa Taşımak

Bu etkinlik evde, bahçede, sınıfta organize ortamı gibi değerleri geliştirir. Çocukların büyük şeyler taşırken onların hareketlerini koordine etmek için öğrenirler. Onlar da kendi konsantrasyon, denge ve bağımsızlık gelişir. şeylerin bakımı ve organize bir ortam çocukların öğrendikleri zaman sorumlu olacak ve olumlu benlik imajını geliştirmek.

Çocuklar bir yer seçin ve sessizce yere şeyler koymak, böylece bir sandalye ve diğer şeyler taşımak için nasıl öğretilir. Çocuk etkinliğini göstermek için kolaydır. öğretmen masada olduğunu sandalyenin arkasında adımlar. O istirahat sandalye tutan ve koltukta, beline sandalye asansörleri ve odanın diğer kısmına sessizce taşır ve daha sonra sessizce yere koyar. Öğretmen çocukların yaşlarını göz önünde bulundurun ve yaşına göre çok ağır olmayan şeyler taşımak için onlara sormalısınız. bir masa, bir küçük dolap, bir kutu, vb: Çocuk başka bir çocukla birlikte bir tablo, bir tepsi, bir sepet, bir kova vb taşıyabilir

 

 

 

Öğle Yemeğinden Sonra Temizlik

 

işbirliği gibi değerleri geliştirmek farklı etkinlikler bir dizi öğle yemeğinden sonra içerir temizlik, çevre, nezaket ve kibarlık, bağımsızlık, sorumluluk vb bakımı

Gruptaki her çocuk ortamını organize onun / onu çalışmalarını ekler. Öğretmen nasıl her aktiviteyi gerçekleştirmek için çocuklara gösterir. Çocuklar bağımsız bir yerde organize etmeyi istiyoruz. görevler görev yapıyor veya her çocuk o ne yapacak (faaliyetlerin yazılı olduğu kartlar olabilir) seçebilirsiniz çocuklar arasında bölünebilir. Öğretmen görevleri bölmek konusunda karar verir. Bazı görevler çocuk çiftleri tarafından gerçekleştirilebilir.

Öğle yemeğinden sonra her çocuk arabası üzerinde onun / onu tabak ve çatal koyar ve ellerini yıkar.

Sonra yapılmalıdır faaliyetler arasında seçer:

• ıslak paspas ile masayı siler

• Kuru paspas ile masayı siler,

• Masa ve sandalyeyi kaldırır

• Çöpleri süpürür,

• Bir faraş üzerinde çöp koyun ve çöp atıyorlar

• kattaki vb sandalyeler koy

 

 

5.      KENDİSİ İÇİN YER

 

Okuma Köşesi

Kendini okur ya da çocuklara eğer öğretmen kitapları çocukların pozitif bir ilişki sağlar. Öğretmen çocukların bilgisini artırmak ve değerlerin örnek vermek kitapların uygun bir seçim sağlar. Çocuklar en kısa sürede kucağına oturup, çok erken kitaplar teklif edilmelidir ve öğretmen çocuğun önünde kitap tutar. Biz çocuk kitapları, sunabilir kelime ve bilgilerini artırmak için ne olduğunu keşfeder diliyorum.

kitapların dünyasında çocukların tanıtırken şu aşamaları düşünebiliriz:

• sözcükler olmadan resim (ahşap, karton) ile kitaplar.

• her iki tarafta (örn kırmızı biber) ile ilgili resim ve bir ya da iki kelime ile kitaplar.

• resim ve basit metin kitaplar. Her sayfa (sayfa öyküde bağlı değildir) bir şey gösterir. Biz metni okumak ve çocuk neler olduğunu, örneğin görebilirsiniz Bir banyo alarak bir çocuk). Bu kitaplar 12 ay çocuklar için uygundur.

• resimlerle ve bir hikayeyle kitaplar.

• Şarkılar, tekerlemeler, vb

ödünç kitap nasıl haberdardır böylece kütüphaneye çocuk almak.

 

 

6. ŞARKILAR

Çocukların bir aktivite ile bitirmek ve başka ile başlattığınızda Şarkılar, her gün kullanılır. Öğretmen o sadece söylemeye başlar o ne yaptığını başarmak ya da istediğini açıklamak gerekmez. Bazı günlerde çocukların şarkı ile katılacak ve şarkı olay taklit edecek. Biz şarkıları zaman zaman sadece her gün söylenen düşündürmektedir.

Belirli bir metin ile günlük rutin çocuk yardımcı olur. Şarkılar biz bir etkinlik bitirmek için gidiyoruz nazik bir şekilde duyurmak ve bu şeyleri organize başlamak için zaman vardır. günlük yaşamda pek çok kelime ve çocuk yönelimi, özellikle sözcükler, vb Şarkı Söyleme sipariş olumlu bir şekilde amaçlarına ulaşmak için yardımcı olur, onları duyamıyorum bazen vardır. Biz itaat, tepki, nezaket, anlaşmalar tutarak teşvik etmek ve bir aktiviteden diğerine sessiz transferi sağlamak pratik.

 

Haydi Temizlik Yapalım

en en derli toplu izin çeki düzen olsun.

http://vrtec.leila.si/wp-content/uploads/2016/07/notni_zapis_5.png

 

 

 

 

 

 

 

 

We are sitting on the line. (Çizginin Üzerinde Oturuyoruz)

 

We are sitting on the line lalalalala. (4x) (Çizginin Üzerinde Oturuyoruz, lalalalala. (4x))

http://vrtec.leila.si/wp-content/uploads/2016/07/notni_zapis_2.png

 

 

My hands are on my knees. (Ellerim dizlerimin üstünde)

My hands are on my knees (Ellerim dizlerimin üstünde) (4x)

http://vrtec.leila.si/wp-content/uploads/2016/07/notni_zapis_3.png

 

In winter, it is cold outside

In winter, it is cold outside, so I carefully put clothes on.

I put my ski suit on and I give a bow.

I find two shoes at once, I put them both on.

I put my winter jacket on, fasten it and tie a scarf around my neck.

Look, the cap is already on the head and so are the mittens: one, two.

 

Kışın, Dışarısı Soğuk Olur

Kışın, soğuk dışında olduğunu, bu yüzden dikkatli giysiler koymak.

Ben benim Kayak elbise koymak ve bir yay vermek.

Aynı anda iki ayakkabı bulmak, ben ikisini de koydu.

Ben, benim kış ceket koymak sabitleyin ve boynumda bir eşarp kravat.

Bir, iki: başlığın zaten ve bu yüzden eldiven vardır, bak.

http://vrtec.leila.si/wp-content/uploads/2016/07/notni_zapis_4.png

 

 

 

7. CELOTEN DAN

 

 

 

 

 

 

 

GÜLTEN VE ÖMER ÜNLÜKAHRAMAN ANAOKULU, KİLİS / TÜRKİYE

1. KENDİNE KARŞI İLİŞKİLER

 

Pinokyo

Pinokyo hikaye dayanmaktadır etkinlik çocukların gerçeği konuşmak ve hakikat ve yalan ayırt gerekli olduğunu öğretir. Öğretmen bir ısınma gibi kafiye ile faaliyet başlar. Çocuklar Pinokyo biliyorum ama öğretmen o da hikayeyi anlamak olmadığını görmek için onları sonunda bazı sorular soracağım, çünkü onlar dikkatle dinleyin gerektirir. Sonunda öğretmen ve çocukların Pinokyo´nun burnu büyüdü nedenlerini tartışmak ve çocuklar Pinokyo yalan çünkü gerçekleştiğini açıklar. o yalan Tamam olup olmadığını ve öğretmen yalan söylerdim bir çocuğa ne olacağını konusunda oldukça zor bir soru ile sona eriyor olsun öğretmen ve çocuklar tartışmaya devam. O ilk burun sadece hikaye yetişir açıklamak zorundadır. Çocukların kesin cevaplar vermek ama birileri yatıyor eğer kötü şeyler olabilir söyleme. sorularla devam etmez öğretmen; o da doğru şekilde düşünmek çocukları övüyor. Sadece bir kelime ya da iki çocuk övgü ya da doğru cevaplar vermek olanlara küçük hediyeler vermek mümkündür.

 

 

2. BAŞKALARINA KARŞI İLİŞKİLER

 

Doğruyu Alkışla

 

Doğruyu Alkışla denilen aktivite çocuklar sorumluluk kazanmak ve sorumlu kişiler büyümek için yapmak niyetinde. Türk anaokulu faaliyet bir drama olarak yapılır. Öğretmen çocukların ya ellerini alkışlar ya da sessizce duran ve bir çiçek olma gibi tarif kollarını bağlayarak cevap neyin doğru ve neyin yanlış olduğunu ve hakkında sorular sorar. Öğretmen gibi bir dizi soru soruyor:

• izinsiz ebeveynlerin çantasından para almak için Tamam mı?

• Birisi çok hızlı sürücüler Öyle mi?

• Bir satış elemanı müşteriye para tam toplamı dönmez Öyle mi?

• Doğru sen değil olsa bile yemekten önce ellerini yıkayıp söylemek mi?

• Çocuk babasına söz olarak doğru TV ve çalışma kapatmak mı?

Egzersiz doğru ve yanlış ne olduğu konusunda çok basit ve doğrudan talimatlar verir. Bu dram şeklinde ve çocukların işbirliği için sunulmuştur, çünkü etkilidir. Bu hak ve yanlış eylem vurgular ve çocuk ezber katkıda bulunur. En fazla 10 kural sunulan ve öğretmen doğru cevapları vermek için zaman zaman çocukları övgü vardır.

 

 

Saygılı Olmalıyız

Bu etkinlik çocukların yaşlı saygılı olması gerektiğini anlamasına yardımcı olur. Çocukların daha özenli hale getirir ve performans işbirliği için fırsat verir bir drama ve / veya simülasyon olarak gerçekleştirilir.

 

 

Seni Seviyorum

5 yaşında - onlar 4 olduğunda bu etkinlik diğerlerine karşı çocuk ilişkileri geliştirmek için uygundur. Bu çocukların sevgi göstermek ve / veya uygun bir şekilde duygularını ifade yardımcı olur. Öğretmen bir sevdikleri birbiri ardına çocuk ve neden sorar ve çocukların cevap. onların malzeme veya oyuncak paylaşan çünkü onlar, onlara hediyeler getirmek çünkü yalan söylemezler çünkü ve / veya birileri onun / onun arkadaşı seviyor ve neden öğretmen her ifadeyi tekrar vb dürüst: çocuklar neden onların arkadaşları gibi farklı nedenler verin diğer bir deyişle değeri açıklanır. Öğretmen çocukların gözlerinizi kapatın ve diğer çocuklarla ve nasıl biri onları seviyor biliyorum eğer hissediyorum arasında onları popüler hale kendi özellikleri hakkında düşünmek ister, böylece bu egzersiz uzatılabilir. Bütün çocukların işbirliği önemlidir ve olumlu cümleler kullanmaya söyledi. Egzersiz herkesin olumlu özelliklere sahip farkında olduğu çocukları yapar ve o bunları açıklamak için hoş.

 

 

Sıra Olalım

4 yıl - Bu etkinlik 3 çocuklar için zaten uygun değildir. Bu, onların dönüş bekleyin sabırlı olun, kendi arkadaşlarına saygı göstermek ve işbirliğini geliştirmek için nasıl çocuk öğretir. Öğretmen sıraya almak için çocukları söyler ve onlar bitince onları övüyor. etkinlik sıkıcı olabilir ama Öğretmen daha sonra çocuklara bir kuyruk yapmak ve sonunda onlar alkış ve böylece iyi kendilerini tebrik önerir gereken kural saygı olmaz ise neler olabileceği konusunda tartışma, bir şarkı ile ilk çocukları animasyon onlar kuyrukta alarak göstermişti örgüt, işbirliği ve saygı. aktivitesi konulu hikayeler okuyarak uzatılabilir.

Bizim anaokullarında çocukların ebeveynleri yazılı olarak ve velilerin toplantısında proje hakkında bilgi verildi. Fotoğraf yayınlanan çocukların ebeveynleri fotoğrafları el kitabında dahil edilebilir izin verdi.

 

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 02.11.2016 - Güncelleme: 02.11.2016 16:20 - Görüntülenme: 1245
  Beğen | 0  kişi beğendi